Lok Sabha MP list 2012


updated on 12/8/2012

Here is the list of MP’s for Lok sabha who got elected in 2009 Election.Lists by state.

 Don’t forget to share NEWSMARKETS(infotainment guaranteed) with your friends and family.

Andhra Pradesh

No. Constituency Name of elected M.P. Party affiliation
1 Adilabad Ramesh Rathod Telugu Desam Party
2 Peddapalle G. Vivekanand Indian National Congress
3 Karimnagar Ponnam Prabhakar Indian National Congress
4 Nizamabad Madhu Goud Yaskhi Indian National Congress
5 Zahirabad Suresh Kumar Shetkar Indian National Congress
6 Medak Vijaya Shanthi M Telangana Rashtra Samithi
7 Malkajgiri Sarvey Sathyanarayana Indian National Congress
8 Secunderabad M. Anjan Kumar Yadav Indian National Congress
9 Hyderabad Asaduddin Owaisi All India Majlis-E-Ittehadul Muslimeen
10 Chevella Jaipal Reddy Sudini Indian National Congress
11 Mahbubnagar K. Chandrashekar Rao Telangana Rashtra Samithi
12 Nagarkurnool Manda Jagannath Indian National Congress
13 Nalgonda Gutha Sukender Reddy Indian National Congress
14 Bhongir Komatireddy Raj Gopal Reddy Indian National Congress
15 Warangal Rajaiah Siricilla Indian National Congress
16 Mahabubabad Balram Porika Naik Indian National Congress
17 Khammam Nama Nageswara Rao Telugu Desam Party
18 Aruku Kishore Chandra Suryanarayana Deo Vyricherla Indian National Congress
19 Srikakulam Killi Krupa Rani Indian National Congress
20 Vizianagaram Jhansi Lakshmi Botcha Indian National Congress
21 Visakhapatnam Daggubati Purandeswari Indian National Congress
22 Anakapalli Sabbam Hari Indian National Congress
23 Kakinada Mallipudi Raju Pallam Mangapati Indian National Congress
24 Amalapuram G. V. Harsha Kumar Indian National Congress
25 Rajahmundry Aruna Kumar Vundavalli Indian National Congress
26 Narasapur Bapiraju Kanumuru Indian National Congress
27 Eluru Kavuri Sambasiva Rao Indian National Congress
28 Machilipatnam Konakalla Narayana Rao Telugu Desam Party
29 Vijayawada Rajagopal Lagadapati Indian National Congress
30 Guntur Rayapati Sambasiva Rao Indian National Congress
31 Narasaraopet Modugula Venugopala Reddy Telugu Desam Party
32 Bapatla Lakshmi Panabaka Indian National Congress
33 Ongole Magunta Sreenivasulu Reddy Indian National Congress
34 Nandyal S. P. Y. Reddy Indian National Congress
35 Kurnool Kotla Jayasurya Prakasha Reddy Indian National Congress
36 Anantapur Anantha Venkatarami Reddy Indian National Congress
37 Hindupur Kristappa Nimmala Telugu Desam Party
38 Kadapa Y. S. Jagan Mohan Reddy YSR Congress Party
39 Nellore Mekapati Rajamohan Reddy YSR Congress Party
40 Tirupathi Chinta Mohan Indian National Congress
41 Rajampet Sai Prathap Annayyagari Indian National Congress
42 Chittoor Naramalli Sivaprasad Telugu Desam Party

Arunachal Pradesh

No. Constituency Name of elected M.P. Party affiliation
1 Arunachal West Takam Sanjoy Indian National Congress
2 Arunachal East Ninong Ering Indian National Congress

Assam

No. Constituency Name of elected M.P. Party affiliation
1 Karimganj Lalit Mohan Suklabaidya Indian National Congress
2 Silchar Kabindra Purkayastha Bharatiya Janata Party
3 Autonomous District Biren Singh Engti Indian National Congress
4 Dhubri Badruddin Ajmal Assam United Democratic Front
5 Kokrajhar Sansuma Khunggur Bwiswmuthiary Bodaland Peoples Front
6 Barpeta Ismail Hussain Indian National Congress
7 Gauhati Bijoya Chakravarty Bharatiya Janata Party
8 Mangaldoi Ramen Deka Bharatiya Janata Party
9 Tezpur Joseph Toppo Asom Gana Parishad
10 Nowgong Rajen Gohain Bharatiya Janata Party
11 Kaliabor Dip Gogoi Indian National Congress
12 Jorhat Bijoy Krishna Handique Indian National Congress
13 Dibrugarh Paban Singh Ghatowar Indian National Congress
14 Lakhimpur Ranee Narah Indian National Congress

Bihar

No. Constituency Name of elected M.P. Party affiliation
1 Valmiki Nagar Baidyanath Prasad Mahto Janata Dal (United)
2 Paschim Champaran Sanjay Jaiswal Bharatiya Janata Party
3 Purvi Champaran Radha Mohan Singh Bharatiya Janata Party
4 Sheohar Rama Devi Bharatiya Janata Party
5 Sitamarhi Arjun Roy Janata Dal (United)
6 Madhubani Hukmadeo Narayan Yadav Bharatiya Janata Party
7 Jhanjharpur Mangani Lal Mandal Janata Dal (United)
8 Supaul Vishwa Mohan Kumar Janata Dal (United)
9 Araria Pradeep Kumar Singh Bharatiya Janata Party
10 Kishanganj Mohammad Asrarul Haque Indian National Congress
11 Katihar Nikhil Kumar Choudhary Bharatiya Janata Party
12 Purnia Uday Singh Alias Pappu Singh Bharatiya Janata Party
13 Madhepura Sharad Yadav Janata Dal (United)
14 Darbhanga Kirti Azad Bharatiya Janata Party
15 Muzaffarpur Jai Narain Prasad Nishad Janata Dal (United)
16 Vaishali Raghuvansh Prasad Singh Rashtriya Janata Dal
17 Gopalganj Purnmasi Ram Janata Dal (United)
18 Siwan Om Prakash Yadav Independent
19 Maharajganj Uma Shanaker Singh Rashtriya Janata Dal
20 Saran Lalu Prasad Rashtriya Janata Dal
21 Hajipur Ram Sundar Das Janata Dal (United)
22 Ujiarpur Aswamedh Devi Janata Dal (United)
23 Samastipur Maheshwar Hazari Janata Dal (United)
24 Begusarai Monazir Hassan Janata Dal (United)
25 Khagaria Dinesh Chandra Yadav Janata Dal (United)
26 Bhagalpur Syed Shahnawaz Hussain Bharatiya Janata Party
27 Banka Digvijay Singh Independent
27 Banka (By-elections) Putul Kumari Independent
28 Munger Rajiv Ranjan Singh Alias Lalan Singh Janata Dal (United)
29 Nalanda Kaushalendra Kumar Janata Dal (United)
30 Patna Sahib Shatrughan Sinha Bharatiya Janata Party
31 Pataliputra Ranjan Prasad Yadav Janata Dal (United)
32 Arrah Meena Singh Janata Dal (United)
33 Buxar Jagada Nand Singh Rashtriya Janata Dal
34 Sasaram Meira Kumar Indian National Congress
35 Karakat Mahabali Singh Janata Dal (United)
36 Jahanabad Jagdish Sharma Janata Dal (United)
37 Aurangabad Sushil Kumar Singh Janata Dal (United)
38 Gaya Hari Manjhi Bharatiya Janata Party
39 Nawada Bhola Singh Bharatiya Janata Party
40 Jamui Bhudeo Choudhary Janata Dal (United)

Chattisgarh

No. Constituency Name of elected M.P. Party affiliation
1 Sarguja Murarilal Singh Bharatiya Janata Party
2 Raigarh Vishnu Deo Sai Bharatiya Janata Party
3 Janjgir-Champa Kamla Devi Patle Bharatiya Janata Party
4 Korba Charan Das Mahant Indian National Congress
5 Bilaspur Dilip Singh Judev Bharatiya Janata Party
6 Rajnandgaon Madhusudan Yadav Bharatiya Janata Party
7 Durg Saroj Pandey Bharatiya Janata Party
8 Raipur Ramesh Bais Bharatiya Janata Party
9 Mahasamund Chandulal Sahu (Chandu Bhaiya) Bharatiya Janata Party
10 Bastar Baliram Kashyap Bharatiya Janata Party
11 Kanker Sohan Potai Bharatiya Janata Party

Goa

No. Constituency Name of elected M.P. Party affiliation
1 North Goa Shripad Yasso Naik Bharatiya Janata Party
2 South Goa Francisco Sardinha Indian National Congress

Gujarat

No. Constituency Name of elected M.P. Party affiliation
1 Kachchh Jat Poonamben Veljibhai Bharatiya Janata Party
2 Banaskantha Gadhvi Mukeshkumar Bheiravdanji Indian National Congress
3 Patan Jagdish Thakor Indian National Congress
4 Mahesana Patel Jayshreeben Kanubhai Bharatiya Janata Party
5 Sabarkantha Chauhan Mahendrasinh Bharatiya Janata Party
6 Gandhinagar L. K. Advani Bharatiya Janata Party
7 Ahmedabad East Harin Pathak Bharatiya Janata Party
8 Ahmedabad West Solanki Kiritbhai Premajibhai Bharatiya Janata Party
9 Surendranagar Somabhai Gandalal Koli Patel Indian National Congress
10 Rajkot Kuvarjibhai Mohanbhai Bavalia Indian National Congress
11 Porbandar Radadiya Vitthalbhai Hansrajbhai Indian National Congress
12 Jamnagar Ahir Vikrambhai Arjanbhai Madam Indian National Congress
13 Junagadh Solanki Dinubhai Boghabhai Bharatiya Janata Party
14 Amreli Kachhadia Naranbhai Bharatiya Janata Party
15 Bhavnagar Rajendrasinh Ghanshyamsinh Rana (Rajubhai Rana) Bharatiya Janata Party
16 Anand Solanki Bharatbhai Madhavsinh Indian National Congress
17 Kheda Dinsha Patel Indian National Congress
18 Panchmahal Chauhan Prabhatsinh Pratapsinh Bharatiya Janata Party
19 Dahod Prabha Kishor Taviad Indian National Congress
20 Vadodara Balkrishna Khanderao Shukla (Balu Shukla) Bharatiya Janata Party
21 Chhota Udaipur Rathwa Ramsingbhai Patalbhai Bharatiya Janata Party
22 Bharuch Mansukhbhai Dhanjibhai Vasava Bharatiya Janata Party
23 Bardoli Tushar Amarsinh Chaudhary Indian National Congress
24 Surat Darshana Vikram Jardosh Bharatiya Janata Party
25 Navsari C. R. Patil Bharatiya Janata Party
26 Valsad Kishanbhai Vestabhai Patel Indian National Congress

Haryana

No. Constituency Name of elected M.P. Party affiliation
1 Ambala Selja Kumari Indian National Congress
2 Kurukshetra Naveen Jindal Indian National Congress
3 Sirsa Ashok Tanwar Indian National Congress
4 Hisar Kuldeep Bishnoi Haryana Janhit Congress (BL)
5 Karnal Arvind Kumar Sharma Indian National Congress
6 Sonipat Jitender Singh Malik Indian National Congress
7 Rohtak Deepender Singh Hooda Indian National Congress
8 Bhiwani-Mahendragarh Shruti Choudhry Indian National Congress
9 Gurgaon Inderjit Singh Rao Indian National Congress
10 Faridabad Avtar Singh Bhadana Indian National Congress

Himachal Pradesh

No. Constituency Name of elected M.P. Party affiliation
1 Mandi Virbhadra Singh Indian National Congress
2 Kangra Rajan Sushant Bharatiya Janata Party
3 Hamirpur Anurag Singh Thakur Bharatiya Janata Party
4 Shimla Virender Kashyap Bharatiya Janata Party

Jammu & Kashmir

No. Constituency Name of elected M.P. Party affiliation
1 Baramulla Sharief Ud Din Shariq Jammu & Kashmir National Conference
2 Srinagar Farooq Abdullah Jammu & Kashmir National Conference
3 Anantnag Mirza Mehboob Beg Jammu & Kashmir National Conference
4 Ladakh Hassan Khan Independent
5 Udhampur Ch. Lal Singh Indian National Congress
6 Jammu Madan Lal Sharma Indian National Congress

Jharkhand

No. Constituency Name of elected M.P. Party affiliation
1 Rajmahal Devidhan Besra Bharatiya Janata Party
2 Dumka Shibu Soren Jharkhand Mukti Morcha
3 Godda Nishikant Dubey Bharatiya Janata Party
4 Chatra Inder Singh Namdhari Independent
5 Kodarma Babulal Marandi Jharkhand Vikas Morcha (Prajatantrik)
6 Giridih Ravindra Kumar Pandey Bharatiya Janata Party
7 Dhanbad Pashupati Nath Singh Bharatiya Janata Party
8 Ranchi Subodh Kant Sahay Indian National Congress
9 Jamshedpur Ajay Kumar Jharkhand Vikas Morcha (Prajatantrik)
10 Singhbhum Madhu Koda Independent
11 Khunti Karia Munda Bharatiya Janata Party
12 Lohardaga Sudarshan Bhagat Bharatiya Janata Party
13 Palamau Kameshwar Baitha Jharkhand Mukti Morcha
14 Hazaribagh Yashwant Sinha Bharatiya Janata Party

Karnataka

No. Constituency Name of elected M.P. Party affiliation
1 Chikkodi Katti Ramesh Vishwanath Bharatiya Janata Party
2 Belgaum Angadi Suresh Channabasappa Bharatiya Janata Party
3 Bagalkot Gaddigoudar P. C. Bharatiya Janata Party
4 Bijapur Ramesh Jigajinagi Bharatiya Janata Party
5 Gulbarga Mallikarjun Kharge Indian National Congress
6 Raichur Pakkirappa. S. Bharatiya Janata Party
7 Bidar Dharam Singh Indian National Congress
8 Koppal Shivaramagouda Shivanagouda Bharatiya Janata Party
9 Bellary J. Shantha Bharatiya Janata Party
10 Haveri Udasi Shivkumar Chanabasappa Bharatiya Janata Party
11 Dharwad Pralhad Joshi Bharatiya Janata Party
12 Uttara Kannada Ananthkumar Hegde Bharatiya Janata Party
13 Davanagere G.M. Siddeswara Bharatiya Janata Party
14 Shimoga B. Y. Raghavendra Bharatiya Janata Party
15 Udupi Chikmagalur K Jayaprakash Hegde Indian National Congress
16 Hassan H. D. Devegowda Janata Dal (Secular)
17 Dakshina Kannada Nalin Kumar Kateel Bharatiya Janata Party
18 Chitradurga Janardhana Swamy Bharatiya Janata Party
19 Tumkur G.S. Basavaraj Bharatiya Janata Party
20 Mandya N Cheluvaraya Swamy Janata Dal (Secular)
21 Mysore Adagur H. Vishwanath Indian National Congress
22 Chamarajanagar R.Dhruvanarayana Indian National Congress
23 Bangalore Rural H. D. Kumaraswamy Janata Dal (Secular)
24 Bangalore North D. B. Chandre Gowda Bharatiya Janata Party
25 Bangalore Central P. C. Mohan Bharatiya Janata Party
26 Bangalore South Ananth Kumar Bharatiya Janata Party
27 Chikballapur M. Veerappa Moily Indian National Congress
28 Kolar K. H. Muniyappa Indian National Congress

Kerala

No. Constituency Name of elected M.P. Party affiliation
1 Kasaragod P. Karunakaran Communist Party of India (Marxist)
2 Kannur K. Sudhakaran Indian National Congress
3 Vadakara Mullappally Ramachandran Indian National Congress
4 Wayanad M. I. Shanavas Indian National Congress
5 Kozhikode M. K. Raghavan Indian National Congress
6 Malappuram E. Ahamed Muslim League Kerala State Committee
7 Ponnani E. T. Muhammed Basheer Muslim League Kerala State Committee
8 Palakkad M. B. Rajesh Communist Party of India (Marxist)
9 Alathur P. K Biju Communist Party of India (Marxist)
10 Thrissur P. C. Chacko Indian National Congress
11 Chalakudy K. P. Dhanapalan Indian National Congress
12 Ernakulam K. V. Thomas Indian National Congress
13 Idukki P.T Thomas Indian National Congress
14 Kottayam Jose K. Mani (Karingozheckal) Kerala Congress (M)
15 Alappuzha K. C Venugopal Indian National Congress
16 Mavelikkara Kodikkunnil Suresh Indian National Congress
17 Pathanamthitta Anto Antony Punnathaniyil Indian National Congress
18 Kollam N. Peethambarakurup Indian National Congress
19 Attingal A Sampath Communist Party of India (Marxist)
20 Thiruvananthapuram Shashi Tharoor Indian National Congress

Madhya Pradesh

No. Constituency Name of elected M.P. Party affiliation
1 Morena Narendra Singh Tomar Bharatiya Janata Party
2 Bhind Ashok Argal Bharatiya Janata Party
3 Gwalior Yashodhara Raje Scindia Bharatiya Janata Party
4 Guna Jyotiraditya Madhavrao Scindia Indian National Congress
5 Sagar Bhoopendra Singh Bharatiya Janata Party
6 Tikamgarh Virendra Kumar Bharatiya Janata Party
7 Damoh Shivraj Singh Lodhi Bharatiya Janata Party
8 Khajuraho Jeetendra Singh Bundela Bharatiya Janata Party
9 Satna Ganesh Singh Bharatiya Janata Party
10 Rewa Deoraj Singh Patel Bahujan Samaj Party
11 Sidhi Govind Prasad Mishra Bharatiya Janata Party
12 Shahdol Rajesh Nandini Singh Indian National Congress
13 Jabalpur Rakesh Singh Bharatiya Janata Party
14 Mandla Basori Singh Masram Indian National Congress
15 Balaghat K. D. Deshmukh Bharatiya Janata Party
16 Chhindwara Kamal Nath Indian National Congress
17 Hoshangabad Uday Pratap Singh (munna bhaiya) Indian National Congress
18 Vidisha Sushma Swaraj Bharatiya Janata Party
19 Bhopal Kailash Joshi Bharatiya Janata Party
20 Rajgarh Narayansingh Amlabe Indian National Congress
21 Dewas Sajjan Singh Verma Indian National Congress
22 Ujjain Guddu Premchand Indian National Congress
23 Mandsour Meenakshi Natrajan Indian National Congress
24 Ratlam Kantilal Bhuria Indian National Congress
25 Dhar Gajendra Singh Rajukhedi Indian National Congress
26 Indore Sumitra Mahajan (Tai) Bharatiya Janata Party
27 Khargone Makhansingh Solanki (Babuji) Bharatiya Janata Party
28 Khandwa Arun Subhashchandra Yadav Indian National Congress
29 Betul Jyoti Dhurve Bharatiya Janata Party

Maharashtra

No. Constituency Name of elected M.P. Party affiliation
1 Nandurbar Gavit Manikrao Hodlya Indian National Congress
2 Dhule Pratap Narayanrao Sonawane Bharatiya Janata Party
3 Jalgaon A T Nana Patil Bharatiya Janata Party
4 Raver Haribhau Madhav Jawale Bharatiya Janata Party
5 Buldhana Prataprao Ganpatrao Jadhav Shivsena
6 Akola Sanjay Shamrao Dhotre Bharatiya Janata Party
7 Amravati Anandrao Vithoba Adsul Shivsena
8 Wardha Meghe Datta Indian National Congress
9 Ramtek Mukul Balkrishna Wasnik Indian National Congress
10 Nagpur Vilasrao Baburaoji Muttemwar Indian National Congress
11 Bhandara-Gondiya Praful Manoharbhai Patel Nationalist Congress Party
12 Gadchiroli-Chimur Marotrao Sainuji Kowase Indian National Congress
13 Chandrapur Hansraj Gangaram Ahir Bharatiya Janata Party
14 Yavatmal-Washim Bhavana Pundlikrao Gawali (Patil) Shivsena
15 Hingoli Subhash Bapurao Wankhede Shivsena
16 Nanded Bhaskarrao Bapurao Khatgaonkar Indian National Congress
17 Parbhani Ganeshrao Nagorao Dudhgaonkar Shivsena
18 Jalna Raosaheb Dadarao Danve Bharatiya Janata Party
19 Aurangabad Chandrakant Khaire Shivsena
20 Dindori Harischandra Devram Chavan Bharatiya Janata Party
21 Nashik Sameer Bhujbal Nationalist Congress Party
22 Palghar Baliram Sukur Jadhav Bahujan Vikas Aaghadi
23 Bhiwandi Suresh Kashinath Taware Indian National Congress
24 Kalyan Anand Prakash Paranjape Shivsena
25 Thane Sanjeev Ganesh Naik Nationalist Congress Party
26 Mumbai North Sanjay Brijkishorlal Nirupam Indian National Congress
27 Mumbai North West Gurudas Vasant Kamat Indian National Congress
28 Mumbai North East Sanjay Dina Patil Nationalist Congress Party
29 Mumbai North Central Priya Sunil Dutt Indian National Congress
30 Mumbai South Central Eknath M. Gaikwad Indian National Congress
31 Mumbai South Milind Murli Deora Indian National Congress
32 Raigad Anant Geete Shivsena
33 Maval Gajanan Dharmshi Babar Shivsena
34 Pune Suresh Kalmadi Indian National Congress
35 Baramati Supriya Sule Nationalist Congress Party
36 Shirur Adhalrao Shivaji Dattatray Shivsena
37 Ahmednagar Dilipkumar Mansukhlal Gandhi Bharatiya Janata Party
38 Shirdi Bhausaheb Rajaram Wakchaure Shivsena
39 Beed Gopinathrao Pandurang Munde Bharatiya Janata Party
40 Osmanabad Padamsinha Bajirao Patil Nationalist Congress Party
41 Latur Jaywant Gangaram Awale Indian National Congress
42 Solapur Sushilkumar Sambhajirao Shinde Indian National Congress
43 Madha Sharadchandra Govindrao Pawar Nationalist Congress Party
44 Sangli Pratik Prakashbapu Patil Indian National Congress
45 Satara Udayanraje Bhonsle Nationalist Congress Party
46 Ratnagiri-Sindhudurg Nilesh Narayan Rane Indian National Congress
47 Kolhapur Sadashivrao Dadoba Mandlik Independent
48 Hatkanangle Raju Shetti Alias Devappa Anna Swabhimani Paksha

Manipur

No. Constituency Name of elected M.P. Party affiliation
1 Inner Manipur Thokchom Meinya Indian National Congress
2 Outer Manipur Thangso Baite Indian National Congress

Meghalaya

No. Constituency Name of elected M.P. Party affiliation
1 Shillong Vincent H Pala Indian National Congress
2 Tura Agatha K Sangma Nationalist Congress Party

Mizoram

No. Constituency Name of elected M.P. Party affiliation
1 Mizoram C. L. Ruala Indian National Congress

Nagaland

No. Constituency Name of elected M.P. Party affiliation
1 Nagaland C M Chang Nagaland Peoples Front

Orissa

No. Constituency Name of elected M.P. Party affiliation
1 Bargarh Sanjay Bhoi Indian National Congress
2 Sundargarh Hemanand Biswal Indian National Congress
3 Sambalpur Amarnath Pradhan Indian National Congress
4 Keonjhar Yashbant Narayan Singh Laguri Biju Janata Dal
5 Mayurbhanj Laxman Tudu Biju Janata Dal
6 Balasore Srikant Kumar Jena Indian National Congress
7 Bhadrak Arjun Charan Sethi Biju Janata Dal
8 Jajpur Mohan Jena Biju Janata Dal
9 Dhenkanal Tathagata Satpathy Biju Janata Dal
10 Bolangir Kalikesh Narayan Singh Deo Biju Janata Dal
11 Kalahandi Bhakta Charan Das Indian National Congress
12 Nabarangpur Pradeep Kumar Majhi Indian National Congress
13 Kandhamal Rudramadhab Ray Biju Janata Dal
14 Cuttack Bhartruhari Mahtab Biju Janata Dal
15 Kendrapara Baijayant Panda Biju Janata Dal
16 Jagatsinghpur Bibhu Prasad Tarai Communist Party of India
17 Puri Pinaki Misra Biju Janata Dal
18 Bhubaneswar Prasanna Kumar Patasani Biju Janata Dal
19 Aska Nityananda Pradhan Biju Janata Dal
20 Berhampur Siddhanta Mahapatra Biju Janata Dal
21 Koraput Jayaram Pangi Biju Janata Dal

Punjab

No. Constituency Name of elected M.P. Party affiliation
1 Gurdaspur Partap Singh Bajwa Indian National Congress
2 Amritsar Navjot Singh Sidhu Bharatiya Janata Party
3 Khadoor Sahib Rattan Singh Ajnala Shiromani Akali Dal
4 Jalandhar Mohinder Singh Kaypee Indian National Congress
5 Hoshiarpur Santosh Chowdhary Indian National Congress
6 Anandpur Sahib Ravneet Singh Indian National Congress
7 Ludhiana Manish Tewari Indian National Congress
8 Fatehgarh Sahib Sukhdev Singh Indian National Congress
9 Faridkot Paramjit Kaur Gulshan Shiromani Akali Dal
10 Ferozpur Sher Singh Ghubaya Shiromani Akali Dal
11 Bathinda Harsimrat Kaur Badal Shiromani Akali Dal
12 Sangrur Vijay Inder Singla Indian National Congress
13 Patiala Maharani Preneet Kaur Indian National Congress

Rajasthan

No. Constituency Name of elected M.P. Party affiliation
1 Ganganagar Bharat Ram Meghwal Indian National Congress
2 Bikaner Arjun Ram Meghwal Bharatiya Janata Party
3 Churu Ram Singh Kaswan Bharatiya Janata Party
4 Jhunjhunu Sheesh Ram Ola Indian National Congress
5 Sikar Mahadev Singh Indian National Congress
6 Jaipur Rural Lal Chand Kataria Indian National Congress
7 Jaipur Mahesh Joshi Indian National Congress
8 Alwar Jitendra Singh Indian National Congress
9 Bharatpur Ratan Singh Indian National Congress
10 Karauli-Dholpur Khiladi Lal Bairwa Indian National Congress
11 Dausa Kirodi Lal Independent
13 Ajmer Sachin Pilot Indian National Congress
14 Nagaur Jyoti Mirdha Indian National Congress
15 Pali Badri Ram Jakhar Indian National Congress
16 Jodhpur Chandresh Kumari Indian National Congress
17 Barmer Harish Choudhary Indian National Congress
18 Jalore Devji Patel Bharatiya Janata Party
19 Udaipur Raghuvir Meena Indian National Congress
20 Banswara Tarachand Bhagora Indian National Congress
21 Chittorgarh Girija Vyas Indian National Congress
22 Rajsamand Gopal Singh Indian National Congress
23 Bhilwara C P Joshi Indian National Congress
24 Kota Ijyaraj Singh Indian National Congress
25 Jhalawar-Baran Dushyant Singh Bharatiya Janata Party

Sikkim

No. Constituency Name of elected M.P. Party affiliation
1 Sikkim Prem Das Rai Sikkim Democratic Front

Tamil Nadu

No. Constituency Name of elected M.P. Party affiliation
1 Thiruvallur P Venugopal All India Anna Dravida Munnetra Kazhagam
2 Chennai North T K S Elangovan Dravida Munnetra Kazhagam
3 Chennai South C Rajendran All India Anna Dravida Munnetra Kazhagam
4 Chennai Central Dayanidhi Maran Dravida Munnetra Kazhagam
5 Sriperumbudur T R Baalu Dravida Munnetra Kazhagam
6 Kancheepuram P Viswanathan Indian National Congress
7 Arakkonam Jagathrakshakan Dravida Munnetra Kazhagam
8 Vellore Abdulrahman Dravida Munnetra Kazhagam
9 Krishnagiri E G Sugavanam Dravida Munnetra Kazhagam
10 Dharmapuri R Thamaraiselvan Dravida Munnetra Kazhagam
11 Tiruvannamalai D Venugopal Dravida Munnetra Kazhagam
12 Arani M Krishnasamy Indian National Congress
13 Viluppuram M Anandan All India Anna Dravida Munnetra Kazhagam
14 Kallakurichi Sankar Adhi Dravida Munnetra Kazhagam
15 Salem S Semmalai All India Anna Dravida Munnetra Kazhagam
16 Namakkal S Gandhiselvan Dravida Munnetra Kazhagam
17 Erode A. Marumalarchi Ganeshamurthi Marumalarchi Dravida Munnetra Kazhagam
18 Tiruppur C. Sivasami All India Anna Dravida Munnetra Kazhagam
19 Nilgiris A Raja Dravida Munnetra Kazhagam
20 Coimbatore P R Natarajan Communist Party of India (Marxist)
21 Pollachi K Sugumar All India Anna Dravida Munnetra Kazhagam
22 Dindigul N S V Chitthan Indian National Congress
23 Karur M Tambidurai All India Anna Dravida Munnetra Kazhagam
24 Tiruchirappalli P Kumar All India Anna Dravida Munnetra Kazhagam
25 Perambalur D Napoleon Dravida Munnetra Kazhagam
26 Cuddalore S Alagiri Indian National Congress
27 Chidambaram Thol. Thirumavalavan Viduthalai Chiruthaigal Katch
28 Mayiladuthurai O S Manian All India Anna Dravida Munnetra Kazhagam
29 Nagapattinam A K S Vijayan Dravida Munnetra Kazhagam
30 Thanjavur S S Palanimanickam Dravida Munnetra Kazhagam
31 Sivaganga P Chidambaram Indian National Congress
32 Madurai M K Alagiri Dravida Munnetra Kazhagam
33 Theni J M Aaron Rashid Indian National Congress
34 Virudhunagar Manicka Tagore Indian National Congress
35 Ramanathapuram JK Rithesh Dravida Munnetra Kazhagam
36 Thoothukkudi S R Jeyadurai Dravida Munnetra Kazhagam
37 Tenkasi P Lingam Communist Party of India
38 Tirunelveli S Ramasubbu Indian National Congress
39 Kanniyakumari Helen Davidson J Dravida Munnetra Kazhagam

Tripura

No. Constituency Name of elected M.P. Party affiliation
1 Tripura West Khagen Das Communist Party of India (Marxist)
2 Tripura East Baju Ban Riyan Communist Party of India (Marxist)

Uttar Pradesh

No. Constituency Name of elected M.P. Party affiliation
1 Saharanpur Jagdish Singh Rana Bahujan Samaj Party
2 Kairana Tabassum Begum Bahujan Samaj Party
3 Muzaffarnagar Kadir Rana Bahujan Samaj Party
4 Bijnor Sanjay Singh Chauhan Rashtriya Lok Dal
5 Nagina Yashvir Singh Samajwadi Party
6 Moradabad Mohammed Azharuddin Indian National Congress
7 Rampur Jaya Prada Nahata Samajwadi Party
8 Sambhal Shafiqur Rahman Barq Bahujan Samaj Party
9 Amroha Devendra Nagpal Rashtriya Lok Dal
10 Meerut Rajendra Agarwal Bharatiya Janata Party
11 Baghpat Ajit Singh Rashtriya Lok Dal
12 Ghaziabad Rajnath Singh Bharatiya Janata Party
13 Gautam Buddh Nagar Surendra Singh Nagar Bahujan Samaj Party
14 Bulandshahr Kamlesh Balmiki Samajwadi Party
15 Aligarh Raj Kumari Chauhan Bahujan Samaj Party
16 Hathras Sarika Singh Rashtriya Lok Dal
17 Mathura Jayant Chaudhary Rashtriya Lok Dal
18 Agra Ramshankar Bharatiya Janata Party
19 Fatehpur Sikri Seema Upadhyay Bahujan Samaj Party
20 Firozabad Akhilesh Yadav Samajwadi Party
20 Firozabad (By-elections) Raj Babbar (Nov 2009 – ) Indian National Congress
21 Mainpuri Mulayam Singh Yadav Samajwadi Party
22 Etah Kalyan Singh R O Madholi Independent
23 Badaun Dharmendra Yadav Samajwadi Party
24 Aonla Maneka Gandhi Bharatiya Janata Party
25 Bareilly Praveen Singh Aron Indian National Congress
26 Pilibhit Feroze Varun Gandhi Bharatiya Janata Party
27 Shahjahanpur Mithlesh Samajwadi Party
28 Kheri Zafar Ali Naqvi Indian National Congress
29 Dhaurahra Kunwar Jitin Prasad Indian National Congress
30 Sitapur Kaisar Jahan Bahujan Samaj Party
31 Hardoi Usha Verma Samajwadi Party
32 Misrikh Gadha Bahujan Samaj Party
33 Unnao Annutandon Indian National Congress
34 Mohanlalganj Sushila Saroj Samajwadi Party
35 Lucknow Lal Ji Tandon Bharatiya Janata Party
36 Rae Bareli Sonia Gandhi Indian National Congress
37 Amethi Rahul Gandhi Indian National Congress
38 Sultanpur Sanjay Singh Indian National Congress
39 Pratapgarh Rajkumari Ratna Singh Indian National Congress
40 Farrukhabad Salman Khursheed Indian National Congress
41 Etawah Premdas Samajwadi Party
42 Kannauj Akhilesh Yadav Samajwadi Party
43 Kanpur Sri Prakash Jaiswal Indian National Congress
44 Akbarpur Rajaram Pal Indian National Congress
45 Jalaun Ghansyam Anuragi Samajwadi Party
46 Jhansi Pradeep Jain Aditya Indian National Congress
47 Hamirpur Vijay Bahadur Singh Bahujan Samaj Party
48 Banda R. K. Singh Patel Samajwadi Party
49 Fatehpur Rakesh Sachan Samajwadi Party
50 Kaushambi Shailendra Kumar Samajwadi Party
51 Phulpur Kapil Muni Karwariya Bahujan Samaj Party
52 Allahabad Kunwar Rewati Raman Singh Alias Mani Ji Samajwadi Party
53 Barabanki P. L. Punia Indian National Congress
54 Faizabad Nirmal Khatri Indian National Congress
55 Ambedkar Nagar Rakesh Pandey Bahujan Samaj Party
56 Bahraich Kamal Kishor Indian National Congress
57 Kaiserganj Brijbhushan Sharan Singh Samajwadi Party
58 Shrawasti Vinay Kumar Alias Vinnu Indian National Congress
59 Gonda Beni Prasad Verma Indian National Congress
60 Domariyaganj Jagdambika Pal Indian National Congress
61 Basti Arvind Kumar Chaudhary Bahujan Samaj Party
62 Sant Kabir Nagar Bhisma Shankar Alias Kushal Tiwari Bahujan Samaj Party
63 Maharajganj Harsh Vardhan Indian National Congress
64 Gorakhpur Adityanath Bharatiya Janata Party
65 Kushi Nagar Ku. Ratanjeet Pratap Narayan Singh Indian National Congress
66 Deoria Gorakh Prasad Jaiswal Bahujan Samaj Party
67 Bansgaon Kamlesh Paswan Bharatiya Janata Party
68 Lalganj Baliram Bahujan Samaj Party
69 Azamgarh Ramakant Yadav Bharatiya Janata Party
70 Ghosi Dara Singh Chauhan Bahujan Samaj Party
71 Salempur Ramashankar Rajbhar Bahujan Samaj Party
72 Ballia Neeraj Shekhar Samajwadi Party
73 Jaunpur Dhananjay Singh Bahujan Samaj Party
74 Machhlishahr Tufani Saroj Samajwadi Party
75 Ghazipur Radhey Mohan Singh Samajwadi Party
77 Varanasi Murli Manohar Joshi Bharatiya Janata Party
78 Bhadohi Gorakhnath Bahujan Samaj Party
79 Mirzapur Bal Kumar Patel Samajwadi Party
80 Robertsganj Pakauri Lal Samajwadi Party

Uttarakhand

No. Constituency Name of elected M.P. Party affiliation
1 Tehri Garhwal Vijay Bahuguna Indian National Congress
2 Garhwal Satpal Maharaj Indian National Congress
3 Almora Pradeep Tamta Indian National Congress
4 Nainital-Udhamsingh Nagar K. C. Singh Baba Indian National Congress
5 Hardwar Harish Rawat Indian National Congress

West Bengal

No. Constituency Name of elected M.P. Party affiliation
1 Cooch Behar Nripendra Nath Roy All India Forward Bloc
2 Alipurduars Manohar Tirkey Revolutionary Socialist Party
3 Jalpaiguri Mahendra Kumar Roy Communist Party of India (Marxist)
4 Darjeeling Jaswant Singh Bharatiya Janata Party
5 Raiganj Deepa Dasmunsi Indian National Congress
6 Balurghat Prasanta Kumar Majumdar Revolutionary Socialist Party
7 Maldaha Uttar Mausam Noor Indian National Congress
8 Maldaha Dakshin Abu Hasem Khan Choudhury Indian National Congress
9 Jangipur Pranab Mukherjee Indian National Congress
10 Baharampur Adhir Ranjan Chowdhury Indian National Congress
11 Murshidabad Abdul Mannan Hossain Indian National Congress
12 Krishnanagar Tapas Pal All India Trinamool Congress
13 Ranaghat Sucharu Ranjan Haldar All India Trinamool Congress
14 Bangaon Gobinda Chandra Naskar All India Trinamool Congress
15 Barrackpore Dinesh Trivedi All India Trinamool Congress
16 Dum Dum Saugata Roy All India Trinamool Congress
17 Barasat Kakali Ghosh Dastidar All India Trinamool Congress
18 Basirhat Sk. Nurul Islam All India Trinamool Congress
19 Joynagar Tarun Mondal Socialist Unity Centre of India
20 Mathurapur Choudhury Mohan Jatua All India Trinamool Congress
21 Diamond Harbour Somendra Nath Mitra All India Trinamool Congress
22 Jadavpur Kabir Suman All India Trinamool Congress
23 Kolkata Dakshin Mamata Banerjee All India Trinamool Congress
24 Kolkata Uttar Sudip Bandyopadhyay All India Trinamool Congress
25 Howrah Ambica Banerjee All India Trinamool Congress
26 Uluberia Sultan Ahmed All India Trinamool Congress
27 Sreerampur Kalyan Banerjee All India Trinamool Congress
28 Hooghly Ratna De (Nag) All India Trinamool Congress
29 Arambagh Malik Sakti Mohan Communist Party of India (Marxist)
30 Tamluk Suvendu Adhikari All India Trinamool Congress
31 Kanthi Sisir Adhikari All India Trinamool Congress
32 Ghatal Gurudas Dasgupta Communist Party of India
33 Jhargram Pulin Bihari Baske Communist Party of India (Marxist)
34 Medinipur Prabodh Panda Communist Party of India
35 Purulia Narahari Mahato All India Forward Bloc
36 Bankura Acharia Basudeb Communist Party of India (Marxist)
37 Bishnupur Susmita Bauri Communist Party of India (Marxist)
38 Bardhaman Purba Anup Kumar Saha Communist Party of India (Marxist)
39 Burdwan-Durgapur Sk. Saidul Haque Communist Party of India (Marxist)
40 Asansol Bansa Gopal Chowdhury Communist Party of India (Marxist)
41 Bolpur Ram Chandra Dome Communist Party of India (Marxist)
42 Birbhum Satabdi Roy All India Trinamool Congress

Andaman and Nicobar Islands

No. Constituency Name of elected M.P. Party affiliation
1 Andaman and Nicobar Islands Bishnu Pada Ray Bharatiya Janata Party

Chandigarh

No. Constituency Name of elected M.P. Party affiliation
1 Chandigarh Pawan Kumar Bansal Indian National Congress

Dadra and Nagar Haveli

No. Constituency Name of elected M.P. Party affiliation
1 Dadar and Nagar Haveli Patel Natubhai Gomanbhai Bharatiya Janata Party

Daman and Diu

No. Constituency Name of elected M.P. Party affiliation
1 Daman and Diu Lalubhai Patel Bharatiya Janata Party

NCT of Delhi

No. Constituency Name of elected M.P. Party affiliation
1 Chandni Chowk Kapil Sibal Indian National Congress
2 North East Delhi Jai Prakash Agarwal Indian National Congress
3 East Delhi Sandeep Dikshit Indian National Congress
4 New Delhi Ajay Makan Indian National Congress
5 North West Delhi Krishna Tirath Indian National Congress
6 West Delhi Mahabal Mishra Indian National Congress
7 South Delhi Ramesh Kumar Indian National Congress

Lakshadweep

No. Constituency Name of elected M.P. Party affiliation
1 Lakshadweep Muhammed Hamdulla Sayeed Indian National Congress

Pondicherry

No. Constituency Name of elected M.P. Party affiliation
1 Pondicherry V. Narayanasamy Indian National Congress

Like it? Share with your friends!

119
, 119 points

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lok Sabha MP list 2012

log in

reset password

Back to
log in